چرا لیزر؟

چرا لیزر؟

زمانی که صحبت از کیفیت محصول نهایی و همچنین کاهش زمان تولید به میان می‌آید استفاده از لیزر به  نیاز اساسی تبدیل می‌شود. استفاده از تجهیزات لیزری مانند برش، مارک و جوشکاری در صنایع خودروسازی، لوازم الکترونیکی و حتی تجهیزاتی که ما روزمره از آنها استفاده می‌کنیم از قبیل تلفن همراه، لوازم خانگی، جواهرات و… در حال افزایش است.

در اکثر مواردی که می‌خواهیم سرعت یک فرایند مانند برش یا جوشکاری را بالا ببریم، کاهش کیفیت محصول، مهمترین چالشی است که پیش روی صاحبان صنایع خرد و کلان است، درحالی که با تکیه بر دانش لیزر دیگر شاهد چنین مواردی نخواهیم بود.

امکان استفاده طیف گسترده ای از مواد مانند فولاد، استیل، پلاستیک، چوب، چرم و شیشه، همچنین تغییرات حرارتی بسیار کم در محلی که عملیات لیزر انجام می‌شود، دقت بسیار بالا، امکان ایجاد اشکال هندسی پیچیده و سهولت طراحی محصول، ما را روز به روز به سمت تجهیزات لیزری سوق می‌دهد.

 

برش لیزر

برش لیزری مزایای خاصی را نسبت به برش پلاسما و سایر روشهای مرسوم ارائه می‌دهد زیرا این روند دقیق‌تر است و برای برش ورق های فولادی و آلومینیومی از انرژی کمتری استفاده می‌کند. همچنین کاهش دمای قطعه کار در هنگام عملیات برش باعث جلوگیری از تغییرات در ساختار قطعه کار مانند بدشکل (دفورم) شدن آن می‌شود. عدم نیاز به قالب و  نگهدارنده‌ها (فیکسچر) پیچیده وگران‌قیمت و حذف هزینه‌های بالای ساخت و نگهداری قالب، موجب کاهش قیمت تمام‌شده می‌شود. سطح دقت و کیفیت لبه به دست آمده با دستگاه های برش لیزری بهتر از روش‌های برش سنتی است، تکنولوژی برش لیزری همچنین ما را قادر می‌سازد تا بدون نیاز به ابزار و با سرعت مشابه یا سریعتر از سایر روش‌های برش، شکل پیچیده را برش دهیم. علاوه بر آن، تکنولوژی برش لیزر باعث کاهش آلودگی قطعه کار می‌شود، مزایای خاصی نسبت به تکنیک‌های برش سنتی مکانیکی دارد و همچنین اجازه می‌دهد تا سوراخ های با قطر بسیار کوچک با جزئیات پیچیده و کیفیت لبه خوب در هر ورق یا لوله ایجاد نمود.

 

حکاکی

ایجاد نقوش مختلف بر روی انواع مواد مانند فلز، پلاستیک، شیشه، چرم و …. با استفاده از تکنولوژی لیزر به امری بسیار آسان مبدل شده‌است. سرعت و کیفیت بالا و همچنین ایجاد نقوش مختلف حتی از روی یک عکس و لوگو از امتیازات ماشین‌های حکاکی لیزر است. سهولت استفاده از نرم‌افزارهای لیزر و حتی قابل حمل بودن این دستگاه ها در مدل‌های خاص می‌تواند زمینه استفاده از لیزر را برای هر شخص و در هر صنعتی  فراهم آورد.

 

لیزر جوش

 با استفاده از لیزر علاوه بر افزایش کیفیت و دقت در فرایند جوشکاری، محدوده بسیار وسیعی از مواد مانند آلیاژها با نقاط ذوب بالا، مواد غیر همجنس و … را به یکدیگر جوش داد.  در این روش می‌توان نقاط غیر قابل دسترسی را به راحتی جوشکاری کرد و از آنجا که هیچ الکترودی برای این منظور استفاده نمی‌شود نیازی به جریان‌های بالا برای جوشکاری نیست. جوشکاری بدنه خودرو نمونه‌ای از کاربرد لیرز جوش است که این کار را با دقت، کیفیت و سرعت بالا انجام می‌دهد. سرعت بالای جوشکاری و راندمان بالای سه تا شش برابری جوشکاری قوس آرگون، از دیگر مزیت‌های این تکنولوژی است. علاوه بر آن در این تکنولوژی، تنها نقطه کوچکی تحت تاثیر حرارت قرار گرفته و تغییر شکل حرارتی در دیگر نقاط قطعه رخ نمی‌دهد. همچنین ظرافت بسیار بالای لیزر در ساخت جواهرات موجب محبوب‌شدن آن در این صنعت شده‌است. زیرا می‌توان به سهولت و با دقت و سرعت بالایی به جوشکاری و برش قطعات ظریف جواهر پرداخت.

مشتریان مطرح کمپانی HG-TECH در دنیا

6 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *